KURREJSER

På de næste sider kan du læse om vores tilbud om kurophold og wellness-weekend.

Tilmelding til disse skal ske på tlf. 49 76 31 00 eller kontor@gigtskolen.dk 

 

 

GigtSkolen og Fysiocenter fortsætter traditionen : 

 

 

 

 

KURREJSE 2010 COSTA BLANCA, Spanien - Velvære, Behandlinger, Oplevelser, Fælleskab

I år inviterer vi gamle og nye deltagere til det varme, solrige Costa Blanca Spanien. Vi har skruet priserne ned og varmen op. Behandlinger på hotellerne udføres af dygtige danske fysioterapeuter med stor erfaring indenfor genoptræning og holdtræning fra firmaet Fysioterapi - Sundhedsservice, Frederiksberg.

Kort sagt - tryg dansk behandling i varmt spansk klima.

 

Beliggenhed:

Hotellerne La Collina Beach og Akinon Center i La Nuncia ligger i kort afstand fra Alicante lufthavn (45 min.) og Middelhavets smukkeste strande, som I også kan besøge på egen hånd. Flere strande er handicapvenlige og bemandede om sommeren. I følge WHO (Verdens Sundhedsorganisation) har Costa Blanca et af de sundeste mikroklimaer i verdenen. Ideelt til ferie og rekreation.

Flotte strande, palmer og 315 solskinsdage årligt. Costa Blanca-området har utallige muligheder for en række ture til nærliggende byer, markeder, forlystelseparker og spændende lokal kultur.

5 km. fra vores Center ligger kunstnerlandsbyen Altea, velkendt for sine fiskeresturanter, 6 km. vestpå ligger den moderne metropol Benidorm, 10 km. sydpå ligger den gamle by Villajoyosa med sin chokoladefabrik og farveglade huse. Mod nord ligger den lille antikke landby Guadalest.

Der vil være mulighed for at deltage i vores udflugter mod en beskeden betaling.

 

Rejsen:

Vi flyver fra København med skandinavisk flyselskab:

Lørdag den 6., 12., 19. og 26. juni kl.16.00. Retur lørdage kl.20.00 fra Alicante til København.

 

Priser:

TILBUD Pakke 1: Ophold og behandling på La Collina Beach Hotel.

Hotellet ligger i byen ca. 500 meter fra stranden. Alle lejligheder er udstyret med minikøkken og aircondition samt TV med skandinaviske kanaler. Der er en hyggelig restaurant og receptionen er døgnbemandet med skandinavisk personale. På hotellet er der Fysioterapeutisk Center, bassin og holdtræningsrum, hvor vi tilbyder daglig individuel fysioterapi og massage samt holdtræning.

Herudover er der mulighed for at købe massage og zoneterapi m.m. på hotellet med 10 % rabat.

 

 

 

Daglige behandlinger og ophold med ¼ pension, på La Collina Beach Hotel, koster pr. person i to personers lejlighed: En uge: Kr. 7.250. To uger: Kr. 13.900 og

Tre uger: Kr. 20.550 pr. person.

Enkeltværelse/lejlighed mod tillæg: Kr. 600. pr. uge. Der er mulighed for at bo 3 personer i en stor lejlighed til reduceret pris.

Prisen inkluderer, ophold med ¼ pension, flyrejse, transfer til og fra hotellet, velkomstpakke på hotellet, daglig fysioterapibehandling og holdtræning. Herudover er der mulighed for at købe zoneterapi og massage m. m. med 10 % rabat.

 

TILBUD Pakke 2: Ophold og behandling på Luksus Center AKINON.

Hotellet ligger lidt oppe af bjerget, med en dejlig stor have i forbindelse med udendørsbassinet, men i en kørselsafstand (ca. 9 km) fra stranden og centrum. Det et naturskønt område med appelsinplantager, skov og bjerge med typisk middelhavsklima.

Et ophold på Akinon Centet er dyrere, men med god grund. Akinon Center har varierende wellness behandlinger af meget høj kvalitet, saltvandsbassin, yoga, ansigtsbehandlinger med meget mere. Dansk læge til rådighed der samarbejder med et privat hospital i Benidorm. Maden er sund og varieret og består af lækre små retter.

 

 

Akinon Center ligger i en naturpark i den smukke landsby La Nuncia 9 km. fra havet, i nærheden af lille

Priser i dobbeltværelse per person: En uge: Kr.9.250 To uger: Kr. 17.900 Tre uger: Kr. 26.550

Enkelværelse mod tillæg: kr. 600 per uge

Prisen inkluderer: Ophold med morgenmad, flyrejse, transfer til og fra hotellet, daglig fysioterapi behandling og holdtræning i saltvandsbassin. Herudover er der mulighed for at købe alle slags wellness behandlinger med 10 % rabat.. Der er også mulighed for at deltage i mini- udflugter til nærliggende byer og strande.

 

Man kan kombinere en uges ophold i La Collina med en uges ophold/ behandling på Akinon.

Vigtig INFORMATION gældende både for TILBUD Pakke 1 og Tilbud Pakke 2:

Prisen gælder ved grupper på min 12 personer. Flybilletten er ikke refunderbar. Den enkelte deltager skal selv sørge for rejseforsikring.

 

Individuelle fysioterapibehandlinger samt holdtræning refunderes på samme måde som i DK med en gyldig lægehenvisning fra dansk eller spansk læge. Man betaler med Euro på behandlingssteder. Yderligere kan medlemmer af Sygesikringen Danmark få reduceret egenbetalingen.

For yderligere information: kontakt fysioterapeut JOHN KALO 40 18 62 75 eller daglig leder Anders GLargaard Gigtskolen 49 76 31 00 mail: kontor@gigtskolen.dk eller kalo@fysioterapi-sundhedsservice.dk

 

Informationsmøde: København tirsdag den 9. marts 2010, Nørregade 41,  Lokale 208 på 2. sal, kl.17.00

 

Nørregade 41, 4. sal, 1165 København K, Tlf.: 4976 3100, Fax: 4976 3101, kontor@gigtskolen.dk
 
Vi har telefontid mandag, tirsdag & torsdag kl. 10 - 12